آزاد, آموزش

معرفی زبان برنامه نویسی Julia

جولیا یک زبان تخصصی جهت انجام محاسبات عددی می باشد. مهمترین ویژگیهای آن سادگی در نصب، یادگیری و کاربری، سرعت بالا در انجام محاسبات  و توانمندی های بروز و گسترده در کاربردهای متنوع آمار، ریاضات و محاسبات مهندسی میباشد. این زبان قابلیتهای سطح پایین مانند محاسبات ریاضی پایه بر اعداد (صحیح و اعشاری) و اجرای حلقه های تکرار را با سرعت و دقت بالا (قابل مقایسه با C یا Fortran) انجام میدهد و توانایی های سطح بالایی مانند عملیات ریاضی پیشرفته بر بردارها و ماتریسها، پردازش موازی و ارائه سرویس بر روی شبکه را پشتیبانی می کند. نحوه کمپایل آن JIT مخفف (Just in Time) میباشد. به این معنا که برگرداندن کدها به زبان ماشین در زمان اجرا و توسط LLVM مخفف (Low-Level Virtual Machine) انجام می شود. از جمله ویژگیهای مهم این زبان پشتیبانی از عبارات ریاضی (Expressions) بصورت یک شیئ داخلی است. این زبان برنامه نویسی مورد حمایت دانشگاه MIT می باشد و پروفسور Alan Edelman استاد ریاضی پیشرفته این دانشگاه از مدیران فعال پروژه زبان برنامه نوسی Julia است. بعلاوه یکی از وجوه تمایز زبان برنامه نویسی متن باز (open source) بودن میباشد، بنابراین کلیه کدهای کمپایلر از طریق سورس جولیا در اختیار عموم  قرار دارد. جهت دسترسی به آخرین اطلاعات به آدرس سایت رسمی مراجعه نمایید. جهت اطلاع از نحوه استفاده از زبان برنامه نویسی Julia در دانشگاه MIT به پروژه متن باز Julia for Numerical Computation in MIT Courses مراجعه نمایید. جهت سهولت در کد نویسی و دریافت آخرین پکیج ها بهتر است برنامه نویسی را در محیط Juno انجام دهید.

دریافت کمپایلر Julia

کمپایلر جولیا به هیچ وجه برنامه بزرگ و حجیمی نیست، در حقیقت تمام آنچه شما برای برنامه نویسی به این زبان احتیاج دارید حدود ۳۰ مگابایت میباشد که به صورت رایگان از طریق صفحه داونلود پایگاه رسمی این زبان در دسترس است. در صفحه مذکور گزینه های مختلفی جهت دریافت به کاربر نشان داده میشود. نسخه Nightly Build آخرین تغییرات این زبان را شامل میشود اما اگر بخواهید یک نسخه قابل اعتماد داشته باشید بهتر است Current Release را دریافت نمایید.

همچنین در صورتی که به دنبال یک محیط کامل برنامه نویسی با تمام امکانات متداول مانند دیباگ، مدیریت فایل ها، نشان گذاری و …. میباشد Juno IDE+Julia  را انتخاب نمایید که به دلیل حجم بالاتر زمان بیشتری برای دانلود نیاز دارد.