آموزش

سبقت گرفتن Kotlin از Java در برنامه‌نویسی اندروید

شرکت گوگل در مراسم I/O سال ۲۰۱۷ خود اعلام کرد که علاوه بر زبان‌های Java و ++C در برنامه‌نویسی اندروید ، از Kotlin هم پشتیبانی خواهد کرد. از نظرِ کارشناسان ، کاتلین می‌تواند جان تازه‌ای به اندروید بدهد و روند برنامه‌نویسی آن را سریع‌تر و جذاب‌تر نماید . اما آیا آمارها هم همین را می‌گویند؟ در حال حاضر چند نفر از دولپرها از این زبان استفاده می‌کنند ؟ آیا کاتلین می‌تواند در برنامه‌نویسی اندروید از جاوا پیشی بگیرد ؟
به طور کلی، بزرگترین و محبوب‌ترین زبان‌‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌ موبایل عبارتند از:
– جاوا
– سوئیفت
– آبجکتیو سی
– سی‌شارپ
– جاوااسکریپ
– و کاتلین.پس از عرضهٔ زبان اپن‌سورس سوئیفت ، برنامه‌نویسی iOS  اخیراً شاهد تغییرات قابل‌توجهی بوده است .

ممکن است اندروید نیز شاهد چنین تغییراتی باشد ؛ در واقع ، از زمان مراسم گوگل I/O در سال ۲۰۱۷ ، محبوبیت زبان برنامه‌نویسی کاتلین افزایش چشمگیری داشته است و درصد بالایی از دولوپرها در حال روی آوردن به این زبان هستند .

از نظر جغرافیایی ، بیشترین برنامه‌نویسان اندروید آسیایی هستند و علیرغم اینکه به طور کلی استقبال کشور‌های آسیایی از تکنولوژی‌های جدید محافظه‌کارانه (کمتر) است ، اما در آینده‌ای نه چندان دور ، انتظار می‌رود که دولوپرهای آمریکایی نیز از تغییر و تحولات صورت گرفته در حوزۀ برنامه‌‌نویسی اندروید منتفع گردند .

۲۰۱۸ : سال پیشرفت زبان برنامه‌نویسی کاتلین


طبق آمار ، ۲۰٪ از برنامه‌هایی که تا قبل از مراسم گوگل I/O در سال ۲۰۱۷ با جاوا نوشته می‌شدند ، اکنون جای خود را به کاتلین داده‌اند که این موضوع نشان از رشدی سریع در مدت زمان کوتاهی دارد . جالب است بدانیم که کاتلین حتی می‌تواند میزان استفاده از جاوا در سرورها را نیز دستخوش تغییراتی کند .

به طور خلاصه ، دولوپرهای اندرویدی که مهارت کافی در زبان کاتلین ندارند ، به زودی از گردونۀ رقابت خارج خواهند شد . در واقع ، طبق پیش‌بینی‌ها ، کاتلین در دسامبر ۲۰۱۸ -یعنی ۱۷ ماه پس از پشتیبانی رسمی گوگل از این زبان- از جاوا سبقت خواهد گرفت .

همان‌طور که پیش‌تر هم ذکر شد ، انتظار می‌رود رقابت کاتلین با جاوا روند برنامه‌نویسی اندروید را سریع‌تر و جذاب‌تر کند ؛ کاتلین با جاوا سازگار است اما مزیت بزرگی نسبت به آن دارد که این مزیت کاهش چشمگیر تعداد خطوط کد است . مفسرِ این زبان می‌تواند نوع دادۀ متغیرها را تشخیص دهد که این امر می‌تواند باعث کاهش اتلاف زمان و افزایش بهره‌وری دولوپر گردد .

منبع

Related posts

تفاوت پروتکل http و https

amir hosaenain

تفاوت IDE با Compiler چیست ؟

amir hosaenain

طرز کار صفحات وب

amir hosaenain