آموزش

با گروه آپاچی(apache) آشنا شوید

Apache نام یک گروه فعال برنامه نویسی می باشد. Rob McCool ، برنامه Apache را هنگامیکه در دانشگاه الینویر  (Illinois) زیر نظر NCSA فعالیت می کرد، طراحی نمود.
تعداد زیادی از علاقمندان به وب و برنامه نویسان از سراسر جهان موارد مورد علاقه خود را به این برنامه اضافه می کردند و ضمن تاسیس یک گروه ایمیل نگاری (در آن زمان Newsgroup وجود نداشت)، یکدیگر را از آخرین تغییرات فرستاده شده که  اصطلاحا Patches نامیده می شود مطلع می کردند.
بنابراین این سیستم از هسته اصلی برنامه، بعلاوه وصله های (Patches)  فراوان فرستاده شده، تشکیل می شد که طراحان آن را A Patchy Server (به معنای سرور وصله دوزی شده) می خوانند، که به اختصار Apache نامیده شد.
این سرور که حاصل مشارکت متخصصان بیشماری است، اکنون بصورت رایگان در اینترنت به عنوان یک برنامه OpenSource قرار دارد.میدانید که افراد و مؤسسات برای این که  بتوانند صفحات وب خود را برای بازدید عموم آماده نمایند. باید صفحات خود را در کامپیوتری قرار دهند که به Web Server مشهور است.
در حال حاضر تعداد فراوانی وب سرور وجود دارد، از جمله :Apache HTTP ServerMicrosoft Internet Information Server (IIS)Sun Java System Web Sever (JSWS) (که معمولا با یکی از نام های سابق آن شناخته می شود: (iPlanet, Sun ONE, Netscape Enterprise  Server) درجه بندی محبوبیت این وب سروها  در سایت مشهور Netcraft  قرار دارد.
این سایت که توسط شرکت ارائه ”خدمات مشاوره فنی شبکه“ در انگلستان می باشد، بدلیل تحقیقات گسترده خود بر روی وب سروها، در جهان شهرت بسزایی کسب کرده است. حتما به سایت این شرکت سری بزنید (www.netcraft.com ).
پس آپاچی یک وب سرور قدرتمند رایگان و محبوب در سطح جهان است.

کاربردی‌ترین دلیل استفاده از Apache

یکی از کاربردی‌ترین موارد مربوط به آپاچی برای برنامه نویسان استفاده از پرونده (فایل) htaccess. است.
برنامه نویس می‌تواند با اعمال تغییراتی در این پرونده که بر هر شاخه‌ای قابل اضافه شدن است ، دستورات ویژه آن شاخه را به سرور ارایه دهد.
برای نمونه اگر بخواهد که در صورت وارد کردن نشانی aa.html نام آن باقی بماند ولی در واقع پرونده main.php?page=bb اجرا شود به‌وسیله این پرونده قادر به اعمال دستورش خواهد بود.

نقش استک LAMP را رسماً وب سرور Apache (آپاچی) ایفا می کند. سرویس دهنده ی اچ‌تی‌تی‌پی آپاچی که اکثراً آن را آپاچی می‌نامند، یک برنامه‌ی وب سرور است که نقش کلیدی در توسعه دنیای وب ایفا می‌کند و اکثر شرکت های هاستینگ از این وب سرور برای ارائه خدمات میزبانی خود استفاده می کنند.

در سال ۲۰۰۹ آپاچی اولین برنامه ی وب سرور بود که حدود ۱۰۰ میلیون وب‌ سایت به کمک آن سرویس‌دهی می‌کردند.

آپاچی به‌طور معمول در محیط‌ های بر پایه یونیکس و لینوکس استفاده می‌شود.

Related posts

برای ورود به برنامه نویسی اندروید آماده اید ؟؟

amir hosaenain

۱۰ دلیل برای انتخاب زبان جاوا

amir hosaenain

طرز کار صفحات وب

amir hosaenain